• +420 731 106 576

  • info.accelerator@accon.cz

Výkonná ředitelka společnosti ACCelerator Ing. Veronika Hynková je v rámci ACCON GROUP vždy v čele nových projektů. Její nejnovější projekt – založení nové divize ACCONu zaměřené na start a rozvoj inovativních projektů, je nejambicióznějším krokem v historii společnosti. Vášnivá skialpinistka a zdolavatelka vrcholů tráví každou volnou chvíli v divočině, takže jednání s investory a organizace projektů jsou pro ni proto vítaným odpočinkem. V rozhovoru jsme probrali nástrahy čekající na české inovátory, její plány se společností ACCelerator i alpskou přírodu.

Veronika Hynková

Co odpovíš, když se tě někdo zeptá, co děláš?

Spolu se svým týmem uvádíme myšlenky v život. To znamená, že pomáháme inovátorům zhmotnit jejich nápad do business plánu. Ten pak společně dotáhneme k dokonalosti, což umožní získat prostředky od investora na jeho realizaci. 

Dlouhá léta jsi měla v ACConu na starosti dotace pro firmy, v čem se dotační management podobá inkubaci firem?

O dotace často žádají menší firmy, které se chtějí posunout dál, ale chybí jim na to prostředky. Dotace jim umožní pustit se do rozvojové inovace, čímž se podobají firmám, které akcelerujeme. Pokud bych naopak měla říci v čem se liší, tak v ACCeleratoru nás zajímá dosažení výsledku, což je příjemná změna oproti dotačním projektům, kde je občas důležitější naplnit podmínky dotace než samotný výsledek.


Za tu doby jsi měla možnost nahlédnout do „kuchyně“ mnoha českých technologických firem. Dokázala bys najít něco, co je spojuje?

České technologické firmy jsou velmi podnikavé, nápadité a vynalézavé, což se projevuje v nápadech na revoluční inovace, se kterými se v ACCeleratoru setkáváme. Na druhou stranu, velice typické je, že se firmy pouští do realizace inovací bez důkladného průzkumu trhu, bez konkrétního plánu, či bez stanovení indikátorů úspěchu. Na konci projektu pak zjistí, že jejich produkt není tak inovativní, jak si původně mysleli. Hledá obtížněji uplatnění na trhu, případně výsledný úspěch projektu nedokáží vůbec vyhodnotit.

Start nového projektu si často vyžaduje nové dovednosti. Co všechno jsi se díky ACCeleratoru naučila?

Naučila jsem se dívat na inovaci z pohledu investora. Nacházet slabé stránky projektů a hodnotit pouze to podstatné. Vím, jak vypadá pro investora zajímavý business plán a dokážu našim firmám pomoci se sestavením atraktivních podkladů.

Jaký je vlastně váš typický klient?

Náš typický klient má již nějaké zkušenosti na poli podnikání nebo inovací.  Chce se pustit do inovačního projektu, který si už dlouho schovává v šuplíku. Nebo potřebuje ve stávající firmě rozjet nový směr podnikání a nemá na to časové a personální kapacity. A tady nastupujeme my. Klientovi pomáháme orientovat se v novém prostředí a poskytujeme mu zkušené projektové manažery. Zaměřujeme se na nově vznikající technologie s vysokou konkurenční výhodou.
 

Jak se vlastně člověk z malé vesničky za Prahou dostane k tomu, že tráví skoro každý víkend v alpských horských chatách?

Celý život jsem měla ráda turistiku a výhledy. Tuto mou zálibu se mi daří rozvíjet i v zimě díky skvělé skupině přátel, se kterými vyrážím na skialpové túry, a to kdykoliv počasí dovolí. Letošním maximem je pro mě Piz Buin (3 312 m n. m.), ale těším se na další a obtížnější vrcholy. 

Jaká místa bys doporučila k návštěvě?

V zimě bych doporučila jakékoliv rakouské kopce. V létě jsou krásné i Švýcarské Alpy nebo Pyreneje. V poslední době mě také uchvátily bílé noci za Severním polárním kruhem. Ale ať už jde člověk na Říp, nebo na K2, je to hlavně o překonávání sebe sama. Když nahoru vyjedete lanovkou, tak to prostě není ono.

Jsou nějaké inovace, které při svém koníčku využíváš?

Přiznám se, že bez chytrých hodinek si už nedovedu představit jakýkoliv výlet. Doufám, že z našeho ACCeleratoru brzy vzejde podobná inovace. Několik želízek v ohni bychom měli ?

Projekty společnosti ACCelerator můžete sledovat na webu bullseye.cz

Veronika Hynková