• +420 731 106 576

  • info.accelerator@accon.cz

Ačkoliv se naše západní civilizace snaží sama sebe přesvědčit, že moderní člověk je, nebo by alespoň měl být, psychicky i fyzicky odolný vůči změnám počasí, či ročních obdobích a zůstává aktivní od mládí až do smrti, realita je odlišná. Každý je samozřejmě jinak výkonný a tento výkon se v průběhu ročního cyklu i života mění. Dnes bych se rád zamyslel nad tím, jak s těmito změnami pracovat a využívat je ke svému prospěchu. Předesílám, že nejsem odborník na lidské tělo, ani osobní poradce. Poznatky, které zde budu uvádět vycházejí pouze z mé dlouholeté praxe při práci s klienty, zaměstnanci i se sebou samým.

Mladý není automaticky lepší

Nenechme se zmást tím, že dnešní doba plná změn nahrává spíše těm mladším z nás, kteří se lépe orientují v technologiích a rychleji si osvojují nové dovednosti. Generace takzvaných mileniálů zároveň ale postrádá mnohé dovednosti generací předešlých. Jako zaměstnavatel pozoruji velké rozdíly mezi přístupem mladších a starších zaměstnanců. Zaměstnanci nad 35 let mají tendenci pracovat soustředěně, ti mladší rádi „multitáskují“ oba přístupy mají svá rizika i benefity.

Jednotlivé generace se navíc díky vnějším vlivům proměňují. Společný zážitek ekonomické krize například přiměje celou generaci více spořit finance apod.. Jak tedy naložit se svými přednostmi? Nesnažte se prorazit v oboru, ve kterém se necítíte silní jen proto, že je zrovna v kurzu. Pakliže jste dobrým spisovatelem, ale knihy se zrovna neprodávají, neznamená to, že se máte stát grafikem. Raději najděte pro svůj talent uplatnění, které odpovídá lépe požadavkům dnešního trhu. Pište třeba scénáře, nebo povídky na sociálních sítích. Přizpůsobte se době, ale nestávejte se někým, kým nejste.

Více se tématu vlivu věku na inovativnost člověka plánuji věnovat v dubnovém Blogu

Využijte svou únavu naplno!

Je zima, dny jsou krátké a vám se dnes nechce nic dělat? Věřte, že ostatní jsou na tom stejně jako vy. Snažte se tento čas únavy a odpočinku využít. Nesnažte se své pocity překonat, ale naopak je prožít naplno. Nové matrace, samo-ohřívací hrníčky, plynový krb, nebo třeba nové cukrovinky byly vymyšleny právě v tomto mentálním rozpoložení. Dnes módní dánské slovo Hygge, vyjadřuje pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Dánové jsou jeden z nejšťastnějších národů na světě i přes tamní chladné klima a v inovacích jsou daleko před námi Čechy. Myslím, že kvalitní a produktivní odpočinek je jednou z hlavních příčin tohoto úspěchu.

Jarní opojení

Jak naopak naložit s přívalem energie při jarním rozpuku? Buďte si vědomi, že máte více energie než obvykle. Nenamlouvejte si, že tomu tak bude napořád. Chuť do něčeho se pustit a pořádně na tom „zamakat“ je skvělý impulz, který vám může pomoci překonat překážku, ale nedá se na ní stavět fungující firma. V tomto rozpoložení se vám budou dobře vymýšlet například pomůcky pro sportovce, složitý organizační systém, nebo stavební projekt. Využijte proto energie s rozmyslem a určete si splnitelné cíle i s ohledem na roční období, vaši náladu i váš věk.

Jste v jarním rozletu a chcete se pustit do nových projektů?

Tak nás neváhejte kontaktovat na info.accelerator@accon.cz